blog

Treningi narciarskie latem

Narciarstwo jest sportem typowo sezonowym. Jednak w przypadku profesjonalnych zawodników koniec zimy wcale nie oznacza przerwy w treningach. Niejednokrotnie okazuje się, że intensywność ćwiczeń w okresie wiosennym i letnim bywa większa niż w trakcie narciarskiego sezonu. Zawodowi narciarze i snowboardziści nie mogą pozwolić sobie na to, by ich kondycja w najmniejszym nawet stopniu osłabiła się z powodu wakacyjnego lenistwa. Najczęściej decydują się na to, by wykonywać tzw. treningi imitacyjne.

 

Nie da się jednoznacznie określić w jaki sposób przebiegają takie imitacyjne ćwiczenia. Nie istnieje żadna konkretna forma aktywności, która zalecana byłaby wszystkim zawodnikom związanym ze sportami zimowymi. Wiele zależy od rodzaju uprawianej dyscypliny sportowej oraz od indywidualnych predyspozycji zawodnika. Na przykład narciarze biegowi latem decydują się na to, by wykonywać szybkie marsze lub biegi z kijkami. Niezwykle często wykorzystują także nartorolki. Ten charakterystyczny sportowy sprzęt swym kształtem w znacznym stopniu przypominają tradycyjne narty. Elementem wyróżniającym są zamocowane do płóz niewielkie kółka, które pozwalają na wykonywanie treningów warunkach bezśnieżnych. Ciekawostką jest fakt, że nartorolki wykorzystują ten sam system wiązań co tradycyjne narty. W związku z tym osoby zainteresowane odbywaniem ćwiczeń za ich pomocą, mogą wykorzystywać te same narciarskie buty, które zimą zakładają na stok.

 

Latem narciarze biegowi spędzają także znaczną ilość czasu na siłowni. Intensywne ćwiczenia z ciężarami pozwalają im na wzmocnienie kondycji organizmu. Sportowcy nie decydują się jednak na to, by stosować duże obciążenia. Skupiają się głównie na ilości powtórzeń. Twierdzą, że dzięki temu wzrasta wytrzymałość ich mięśni. Czasem rezygnują nawet całkowicie ze stosowania dodatkowych obciążeni i wykonują ćwiczenia oparte wyłącznie na ciężarze własnego ciała. Są to na przykład treningi w systemie TRX.

 

Ciekawe rozwiązania stosują zawodnicy trenujący narciarstwo alpejskie. Często decydują się na to, by latem jeździć na rowerze szosowym, a także wykonywać marszobiegi oraz ćwiczenia pływackie. Tego rodzaju treningi wytrzymałościowe okazują się niezbędne do tego, by w trakcie trwania sezonu narciarskiego zawodnik mógł poradzić sobie z trudnymi warunkami na stoku. Dodatkowo narciarze zjazdowi starają się pracować nad poprawą swej koordynacji ruchowej. Decydują się na wykonywanie biegów sprinterskich oraz różnego rodzaju ćwiczeń, z których najbardziej zaskakująca może wydać się żonglerka.

 

W przypadku skoczków narciarskich rodzaj wykonywanych ćwiczeń w znacznym stopniu uzależniony jest od wieku oraz poziomu zaawansowania zawodnika. W przypadku osób rozpoczynających swoją sportową karierę najistotniejsze okazują się ćwiczenia rozciągające oraz akrobatyczne. Młodzi skoczkowie w okresie wiosennym oraz letnim skupiają się również na tym, by wzmocnić ogólną kondycję oraz wytrzymałość organizmu. Niezwykle korzystne okazują się również ćwiczenia wykonywane w tunelu aerodynamicznym. Pozwalają one na ukształtowanie nawyku przybierania odpowiedniej postawy ciała. Aerodynamiczna pozycja może bowiem w sposób znaczący wpłynąć na długość oddawanych skoków.

 

Ćwiczenia wykonywane latem przez zawodników związanych ze sportami zimowymi są niezwykle urozmaicone. Profesjonalni narciarze przez cały rok dbają o kondycję swojego organizmu. Starają się rozwijać własną sprawność fizyczną. Zawsze pamiętają jednak również o tym, że sam trening sportowy nie wystarczy do tego, by w kolejnym zimowym sezonie odnieść sukces i zdobyć Kryształową Kulę. Ta niezwykła statuetka uznawana jest za najbardziej wartościowe odznaczenie przyznawane zawodnikom związanym ze sportami zimowymi. Profesjonalni sportowcy doskonale zdają sprawę, że te cenne puchary szklane otrzymać mogą wyłącznie osoby, które pracując nad rozwojem własnej sprawności fizycznej, nie zaniedbują sfery emocjonalnej. Sportowiec pozbawiony odpowiednio silnej motywacji nie jest bowiem w stanie osiągnąć zadowalających rezultatów.