blog

Taniec jako sport
puchary szklaneWiększości z nas taniec kojarzy się wyłącznie z przyjemną rozrywką i dyskotekowym szaleństwem. Jest to jak najbardziej słuszne, w końcu aktywność fizyczna tego typu, to zajęcie wpływające pozytywnie na samopoczucie, pozwalające się zrelaksować i zmniejszyć poziom stresu. Jednak warto pamiętać, że taniec to również pełnoprawna dyscyplina sportowa. Co prawda współcześnie tancerze sportowi nie mogą uczestniczyć w najbardziej prestiżowych zawodach jakimi są Igrzyska Olimpijskie. Na szczęście organizowane corocznie krajowe i międzynarodowe mistrzostwa oraz turnieje niższej rangi, pozwalają najlepszym zawodnikom zdobyć wymarzone trofea.

Taniec to sport ceniony ze względu na swój specyficzny charakter. Znajduje się bowiem na pograniczu trzech z pozoru niezwiązanych ze sobą aktywności: sportu, rozrywki i sztuki. Tancerze potrafią wzbudzić w kibicach nie tylko sportowe emocje, ale również niezwykle głębokie przeżycia estetyczne. Jest to sytuacja nieczęsta w świecie sportu. Spotykana również podczas turniejów akrobatyki sportowej oraz łyżwiarstwa figurowego.

Jednak taniec jako sport, to wciąż dyscyplina wymagająca posiadania jasno określonych umiejętności technicznych oraz przestrzegania konkretnych reguł i zasad. Treningi odbywane w ramach przygotowań do uczestnictwa w turniejach są równie wymagające i intensywne, co ćwiczenia wykonywane przez sportowców związanych z innymi dyscyplinami. Chociaż dla widza taniec sportowy wydawać się może aktywnością przyjemną i lekką, to w rzeczywistości jest on niezwykle obciążający. Wymaga od zawodnika doskonałej kondycji fizycznej, pełnej sprawności i perfekcyjnie opanowanych umiejętności warsztatowych. Nie powinien nas zmylić uśmiech nieustannie goszczący na twarzach tancerzy. Jest on bowiem wyłącznie wyćwiczonym do perfekcji elementem show. Maską, którą tancerz przybiera na czas sportowej rywalizacji.

Spośród wszystkich konkurencji tańca sportowego najbardziej popularny wciąż jest taniec towarzyski. To właśnie zawodnicy decydujący się na uprawianie tej konkurencji najczęściej rywalizują między sobą o medale i puchary. Szklane koraliki, diamenty swarovskiego, eleganckie suknie i buty na niewielkim obcasie to elementy typowe dla zawodniczek trenujących tę niezwykłą sportową dyscyplinę. Również profesjonalni tancerze muszą dbać o właściwy „strój sportowy”. Niejednokrotnie są oni ubrani w eleganckie fraki. Należy podkreślić jednak, że ubrania wykorzystywane przez profesjonalnych tancerzy są nie tylko bardzo widowiskowe, ale również niezwykle wygodne. Pozwalają na komfortowe wykonywanie nawet najbardziej skomplikowanych figur i kroków.

Taniec towarzyski, który stanowi jedynie jedną z konkurencji w ramach tańca sportowego, sam również dzieli się na liczne kategorie. W jego ramach mieści się bowiem: walc angielski, tango, walc wiedeński, foxtrot, quickstep, samba, cha-cha, rumba, passo doble oraz jive. Wszystkie te wymienione typy tańców wykonywane są w ściśle określonej kolejności podczas turniejów.

Co ciekawe taniec towarzyski uznawany jest za sport zespołowy. Oznacza to, że w oficjalnym współzawodnictwie mogą brać udział wyłącznie pary taneczne. Niestety solowi tancerze są wykluczeni z walki o puchary. Na szczęście mogą oni brać udział w rywalizacji zwanej Dance Show. Do uczestnictwa w konkurencji tego typu dopuszczane są również grupy taneczne, nazywane formacjami. Ich liczebność nie jednak może przekraczać siedmiu osób. Dance Show to rodzaj tańca  wywodzącego się z modnych w latach 70-tych tańców dyskotekowych, w którym oprócz samego tańca niezwykle istotną rolę pełni również gra aktorska.