blog

Skoki narciarskie – sprzęt sportowy niezbędny na skoczni

Tegoroczne oficjalne rozpoczęcie pucharu świata w skokach narciarskich zbliża się wielkimi krokami. Już za niecały miesiąc najlepsi skoczkowie z całego świata zjawią się w naszym kraju, by na skoczniu narciarskiej w Wiśle-Malince oddać swój pierwszy oficjalny skok w nowym sezonie.

puchary szklaneJako, że uważamy się za prawdziwych pasjonatów skoków narciarskich, to postanowiliśmy po raz kolejny poruszyć tematykę związaną z tym niezwykłym sportem. Tym razem zdecydowaliśmy się na to, by poruszyć tematykę sprzętu sportowego, wykorzystywanego współcześnie w trakcie zawodów skoków narciarskich. Co prawda wierzymy, że wciąż to umiejętności sportowca mają największy wpływ na osiągane rezultaty i tylko poprzez pełne zaangażowanie oraz sumienną pracę jest on w stanie zdobyć wymarzone puchary szklane – Kryształowe Kule będące nagrodą za zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Mamy jednak pełną świadomość, że wraz z rozwojem nowoczesnych technologi odpowiednio dobrane elementy wyposażenia skoczka, mogą w znacznym stopniu wpływać na osiągane rezultaty. Doskonale świadoma tego faktu jest również Międzynarodowa Federacja Narciarska FIS. W związku z tym jej przedstawiciele zdecydowali się na to, by wprowadzić restrykcyjne przepisy dotyczące dopuszczalnych parametrów sprzętu oraz odzieży skoczka narciarskiego. Działanie to spowodowało znaczące ujednolicenie wykorzystywanego wyposażenia. Są to przede wszystkim:

 

Narty

Narty skoczka narciarskiego mogą być wyższe od zawodnika o maksymalnie 46%. Dłuższe narty charakteryzują się większą powierzchnią nośną. Wpływa ona bezpośrednio na osiągane długości skoków. Również szerokość nart okazuje się nie bez znaczenia. Także ona może wpływać na tzw. nośność nart. Oficjalne przepisy zezwalają na wykorzystywanie nart o szerokości 11,5 cm (10,5 cm w miejscu wiązań) niezależnie od wzrostu oraz wagi zawodnika. Efektywność skoków poprawić może również mniejszy ciężar stosowanych nart, jak na razie nie wprowadzono jednak przepisów określających ich dopuszczalną wagę.

 

Wiązania

Wiązania stosowane przez skoczków narciarskich znacząco różnią się od rozwiązań wykorzystywanych w tradycyjnym narciarstwie. Cechą najbardziej charakterystyczną jest ruchoma tylna część. Pozwala ona skoczkowi na oderwanie znacznej części powierzchni butów od nart. Dzięki temu zawodnik może w razie potrzeby zmieniać pozycję ciała podczas lotu. Stosowane współcześnie wiązania wpływają również na zwiększenie bezpieczeństwa podczas ewentualnego upadku. W razie konieczności skoczek jest w stanie z łatwością pozbyć się nart i dzięki temu zmniejsza się ryzyko poważnych kontuzji.

 

Buty

Buty skoczka narciarskiego są bardzo elastyczne, pozwalają na maksymalne pochylenie ciała w trakcie oddawania skoku. Ich część tylna jest jednak solidnie usztywniona, tak by zapobiec ewentualnym urazom stopy.

 

Kombinezon

Wbrew pozorom kombinezon skoczka narciarskiego nie służy wyłącznie ochronie ciała przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jest to oczywiście jego podstawowa funkcja, jednak dodatkowo właściwie dobrany kombinezon może w znacznym stopniu poprawiać osiągane rezultaty sportowe. Strój skoczka wpływa na możliwość osiągnięcia aerodynamiki w locie. Szeroki kombinezon w trakcie lotu wypełnia się powietrzem, tworząc tym samym większy opór, a poprzez ro umożliwia wykonywanie dłuższych skoków.

W związku z tym FIS zdecydowała się również na to, by unormować kwestię rozmiarów kombinezonów skoczków narciarskich. Mogą być one większe maksymalnie o 10% od wymiarów ciała zawodnika. Natomiast dopuszczalna grubość pianki wykorzystywanej do ich produkcji wynosi 0,5 cm.

 

Pozostałe akcesoria

Dodatkowe elementy wyposażenia skoczka narciarskiego to zwiększający poziom bezpieczeństwa (obowiązkowy) kask, a także gogle narciarskie i maski na twarz, które zawodnicy stosować mogą wedle własnego uznania. O ile część z nich faktycznie rezygnuje z wykorzystywania maski osłaniającej usta i skórę twarzy, to skoki bez solidnych gogli narciarskich raczej się nie zdarzają.

Mamy nadzieję, że w nadchodzącym sezonie wszyscy biorący udział w zawodach Pucharu Świata skoczkowie będą w stanie w pełni dostosować poszczególne elementy wykorzystywanego sprzętu do restrykcyjnych wymagań Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Życzymy bezpiecznych i dalekich skoków. Jednocześnie liczymy na to, że Kryształowe Kule – najbardziej wartościowe w narciarskim świecie puchary szklane trafią do przedstawicieli polskiej reprezentacji.