blog

Nietypowe olimpijskie dyscypliny
Historia nowożytnej Olimpiady sięga roku 1896, kiedy to w Atenach rozegrano pierwsze letnie zawody. Zimowe igrzyska to inicjatywa nieco późniejsza. Po raz pierwszy miały one miejsce w 1924 roku we francuskiej miejscowości Chamonix. O ile sama sportowa impreza organizowana jest w określonych odstępach czasowych od ponad stu lat, to wchodzące w jej skład dyscypliny sportowe co jakiś czas bywają zmieniane. Część rozgrywanych w przeszłości konkurencji może ogromnie nas zaskoczyć, z dzisiejszej perspektywy wydawać mogą się nie tylko bardzo oryginalne, ale wręcz zabawne.

Co ciekawe, przed zorganizowaniem pierwszej zimowej olimpiady, dyscypliny takie jak łyżwiarstwo figurowe i hokej na lodzie były organizowane podczas letnich zawodów. Ze współczesnego punktu widzenia fakt ten może nie wydawać się przesadnie zaskakujący. Jednak pamiętać należy, że w początkach XX. wieku rozwój technologii był znacznie mniej zaawansowany, przez co zapewnienie odpowiednich warunków do uprawiania sportów zimowych latem, było nie lada wyczynem.

Podczas pierwszej nowożytnej olimpiady rozegrano jedynie dziewięć konkurencji sportowych, były to: lekkoatletyka, kolarstwo, szermierka, gimnastyka, strzelectwo, tenis, podnoszenie ciężarów, zapasy i pływanie. Planowana była jeszcze konkurencja wioślarska, jednak ze względu nie niekorzystne warunki atmosferyczne odwołano ją. Współcześnie taka sytuacja jest raczej niewyobrażalna. Rywalizujący sportowcy nie zrezygnowaliby z udziału w Olimpiadzie, nawet gdyby miało się to wiązać ze współzawodnictwem w trakcie ulewy lub śnieżycy. Ciekawostką jest fakt, że w trakcie igrzysk poza pełnoprawnymi konkurencjami pojawiają się również tzw. dyscypliny pokazowe. Są to rywalizacje, które dopiero starają się o przyjęcie do elitarnego grona olimpijskich sportów. To właśnie wśród nich można często znaleźć najbardziej nietypowe sportowe rozgrywki.

Dyscypliną, której obecność na Olimpiadzie można niewątpliwe uznać za ciekawostkę, jest pływanie synchroniczne solo. Zasady tej konkurencji wydają się bowiem nie tylko intrygujące, ale w pewnym stopniu wręcz absurdalne. Synchronizacja polega przecież na „doprowadzeniu dwóch lub więcej zjawisk, procesów, czynności itp. do zgodności ich przebiegu w czasie”. Tak przynajmniej informują autorzy Słownika Języka Polskiego PWN. W przypadku konkurencji solowej, w której uczestniczy wyłącznie jeden zawodnik, ujednolicenie jest właściwie niemożliwe do osiągnięcia. W jaki sposób pływak miałby się zsynchronizować sam ze sobą? Pomysłodawcy tej budzących wątpliwości rywalizacji twierdzili, że konkurencja wymaga od uczestnika zaprezentowania układu, który przebiegałby w sposób dopasowany do towarzyszącej muzyki i na tym właśnie polega rzekoma synchronizacja. Chociaż obecnie organizatorzy igrzysk olimpijskich wycofali się z przeprowadzania opisywanej konkurencji, to Polski Związek Pływacki wciąż aktywnie ją wspiera.

Inną interesującą dyscypliną olimpijską było przeciągane liny. Współcześnie aktywność ta wielu osobom wydaje się mało poważnym zajęciem, sprawdzającym się co najwyżej w charakterze dziecięcej zabawy, jednak w przeszłości przeciąganie liny traktowano bardzo poważnie. Początkowo pełniło ono rolę konkurencji lekkoatletycznej. W tej roli występowało na Olimpiadzie trzykrotnie, w latach 1900 – 1908. Podczas dwu kolejnych igrzysk przeciąganie liny zwiększyło nawet swój prestiż i stało się regularną dyscyplina sportową.

Opisywana konkurencja sportowa już ponad sto lat nie jest rozgrywana w trakcie Olimpiady, mimo to coraz większe grono fanów liczy na to, że w przyszłości sytuacja może się zmienić. Tak przynajmniej twierdzi prężnie funkcjonujący Polski Związek Przeciągania Liny. Jedak jak na razie są to wyłącznie odległe plany. Zawodnicy trenujący przeciąganie liny mogą natomiast już teraz brać udział w innych prestiżowych zawodach międzynarodowych, z których za najważniejsze uznawane są rozgrywane co dwa lata mistrzostwa świata. To właśnie w ich trakcie, a także podczas pozostałych krajowych i międzynarodowych rozgrywek, sportowcy mogą liczyć na najbardziej wartościowe puchary, szklane statuetki i liczne medale. A co najważniejsze niezależnie od osiągniętych wyników zawsze oczekiwać mogą wspaniale spędzonego czasu w duchu sportowej rywalizacji.