blog

Jak zacząć przygodę z nartami biegowymi?
Dzięki licznym sukcesom naszej najsłynniejszej, polskiej biegaczki narciarskiej – Justyny Kowalczyk – narciarstwo biegowe staje coraz popularniejsze. Na bieganie z nartami decydują się osoby w różnym wieku, które lubią ruch na świeżym powietrzu i doceniają piękno zimowych krajobrazów. Od czego zacząć przygodę z nartami i jak się do tego sportu przygotować? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.
 

Od czego zacząć?

 
Na początku nauki jazdy na nartach biegowych należy opanować krok biegowy techniką klasyczną,  zwaną fachowo diagonalną. Mimo specjalistycznej nazwy krok ten prawie nie różni się od naszego naturalnego sposobu poruszania się. Polega na równoległym prowadzeniu nart tak jak w codziennym chodzie. Zmiana polega na tym, że narciarz w porównaniu do chodziarza zwiększa przebytą drogę dzięki małej fazie ślizgu. U osób początkujących efekt jednego kroku nie jest zbyt duży, jednak cierpliwe i spokojne ruchy dadzą odczuwalny efekt pokonywania przestrzeni.
 
Oczywiście każda osoba rozpoczynająca trening z nartami biegowymi chce jak najszybciej doścignąć wyniki mistrzów, ale na trofea sportowe jeszcze przyjdzie czas, a do tematu powinniśmy podejść z entuzjazmem, ale na spokojnie. Rozpoczynając od spokojnego chodzenia, wraz z upływem czasu uzyskamy potrzebne do biegu nawyki, a możliwość ruchu wyczynowego z czasem samoistnie się pojawi.
 
W przypadku drobnych nierówności terenu pokonujemy je tak jak w chodzie naturalnym. Idąc pod górę, musimy więc skrócić krok i poruszać się na bardziej ugiętych nogach. Zjeżdżając z górki, należy przyjąć pozycję stabilną (równomiernie obciążyć stopy), ugiąć kolana, lekko rozchylić ręce, a ciało pochylić w przód. Taka pozycja to półprzysiad, która pozwala nam na utrzymanie równowagi w momencie, kiedy narty same nas niosą.
 

Kto może rozpocząć bieganie na nartach?

 
Dzięki temu, że narciarstwo biegowe jest sportem bezpiecznym, może się na to zdecydować osoba w każdym wieku. Należy jednak unikać tego rodzaju aktywności fizycznej, jeśli cierpimy na zaburzenia równowagi lub problemy z krążeniem i musimy unikać nawet najmniejszego wysiłku.
 
Jeśli chodzi o pogodę, to przede wszystkim jest nam potrzebny śnieg. I niezależnie od tego, czy za oknem świeci słońce, jest mgła lub z nieba spadają płatku śniegu – w każdym przypadku, jeśli akurat mamy ochotę na odrobinę ruchu wśród zimowych krajobrazów, możemy wybrać się na bieganie na nartach.
 

Biegi narciarskie a kondycja

 
Biegi narciarskie angażują niemal wszystkie partie mięśniowe naszego ciała, a ten sport kompleksowo rozwija ogólną sprawność fizyczną i kondycję. Aby odpowiednio przygotować mięśnie do pracy, wystarczy zacząć spokojnie spacerować z kijkami – mowa o Nordic Walking. Ten sport jest uprawiany przez profesjonalnych narciarzy biegowych latem jako trening imitacyjny.
 

Gdzie biegać?

 
Jak już zostało wspomniane, chcąc uprawiać biegi narciarskie, warto na początek potrenować z kijkami. Pozwoli to nam na zbadanie tras, sprawdzenie nachylenia podłoża i atrakcyjności krajobrazu. Nordic Walking przygotuje nasze ciało do wysiłku i wzmocni wszystkie partie mięśniowe, a gdy spadnie pierwszy śnieg, będziemy przygotowani do założenia nart. Na pierwsze trasy nie wybierajmy tych wyczynowych, w pierwszej kolejności decydując się na pobliski park lub las.
 
Każdej osobie, której marzą się trofea sportowe z osiągnięć w sportach zimowych, możemy polecić biegi narciarskie. Ten sport nie tylko wzmocni większość partii mięśniowych naszego ciała, ale także pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie. Systematyczność, a także duże zaangażowanie może nas przybliżyć do osiągnięcia profesjonalizmu w tej dziedzinie sportowej.