blog

Historia wręczania pucharów
Różnego rodzaju trofea towarzyszą ludzkości od tysięcy lat. Były one świadectwem osiągnięć, zwycięstw i wyjątkowych momentów. Z czasem stały się również nagrodami wręczanymi zawodowym sportowcom za wygrane zawody. Historia najstarszych pucharów sięga grubo ponad 100 lat.

Dawniej trofea były świadectwem sprawności wojownika – w obronie swojej rodziny, zabijaniu dzikich zwierząt, ale i wrogów. Obecnie trofea – w formie pucharów, pater i innych symbolicznych przedmiotów – to przede wszystkim nagrody wręczane za osiągnięcia kulturalne, naukowe i sportowe. Jak się okazuje, wiele z tego typu przedmiotów ma swoją własną, ciekawą historię.


Puchar Anglii


Najstarsze klubowe rozgrywki piłkarskie na świecie to Puchar Anglii (F.A. Cup) organizowany przez Angielską Federację Piłkarską. Pierwszy finał Pucharu Anglii rozegrano 16 marca 1872 r. między zespołami Wanderers FC oraz Royal Engineers AFC, którzy wygrali 1:0 ci pierwsi, po golu Mortona Peto Bettsa.

Nagrodą za zwycięstwo w finale rozgrywek był oczywiście puchar. Jego pierwszą wersję skradziono w 1895 r. ze sklepu w Birmingham, gdzie przedstawiano go kibicom. W 1910 r. angielska federacja futbolu wycofała drugą wersję pucharu – wówczas bowiem okazało się, że nie ma do niego praw autorskich (Manchester United zupełnie legalnie wykonał jego replikę). Kilka lat temu na ponad 1 mln funtów wyceniono puchar wręczany zwycięzcom w latach 1911-1991.


Puchar Stanleya


W 1892 r. lord Stanley ufundował puchar dla zwycięzców amerykańsko-kanadyjskiej ligi hokejowej NHL – po raz pierwszy przyznano go w 1893 r. Waży on 14,5 kilograma i mierzy 89,5 cm wysokości. Co ważne, zwycięzca ligi nie dostaje go na stałe – oryginał przechowywany jest w Sali Sławy Hokeja w Toronto. Nazwę mistrzowskiego klubu oraz nazwiska zawodników są grawerowane na duplikacie.


Złota Nike


Bardzo bogatą historię ma Złota Nike, znana również jako Puchar Julesa Rimeta, czyli pierwsze trofeum wręczane zwycięzcy mistrzostw świata w latach 1930-1970. Trofeum wykonał francuski artysta Abel Lafleur – miało ono postać bogini zwycięstwa Nike, poniżej umieszczony był napis Coupe du Monde de Football, w 1946 r. uzupełniony dopiskiem Coupe Jules Rimet. Puchar wykonany był ze złota, miał wysokość 32 cm i ważył 3,8 kg. Na czterech tabliczkach na każdej ścianie podstawy grawerowano nazwy zwycięskich reprezentacji w latach 1930-1970. W czasie II wojny światowej teściowa ówczesnego wiceprezydenta FIFA Ottorina Barassiego, ukrywała ją przed nazistami w pudełku po butach. Po trzecim triumfie w mundialu kadry Brazylii rzeźba przeszła na jej własność w 1970r.

Oczywiście puchary wręcza się obecnie również w wielu innych dyscyplinach – nie ma nic dziwnego nawet we wręczaniu pucharów wędkarskich np. w ramach mistrzostw Europy w wędkarstwie muchowym czy mistrzostw świata w wędkarstwie spławikowym. Może również one doczekają się kiedyś ciekawej historii.