blog

Czym się różni krokiet od krykieta?
Krykiet i krokiet to stosunkowo mało popularne sportowe gry zespołowe. Warto poznać je chociaż w podstawowym stopniu, spróbować docenić ich interesujący charakter, a być może w przyszłości również samemu rozpocząć trening chociaż jednego z wymienionych sportów.  Przede wszystkim jednak należy postarać się nie mylić obu opisywanych dyscyplin, ponieważ  poza podobnie brzmiącą nazwą mają naprawdę niewiele wspólnych cech.

Krokiet 
Krokiet to typowo anglosaska gra sportowa. Powstała mniej więcej w połowie XIX. wieku w Londynie. Celem gry jest jak najszybsze przetoczenie drewnianej kuli przez rozmieszczone na terenie boiska niewielkie bramki. Zadanie wykonane może być wyłącznie za pomocą specjalnego kija, który posiada charakterystyczny kształt przypominający młotek. Chociaż gra kojarzona jest raczej z niezbyt intensywną aktywnością towarzyską, popularną wśród angielskiej elity, to w rzeczywistości może być wymagającym i niezwykle emocjonującym sportem. Fakt ten został dostrzeżony nawet przez międzynarodowe środowisko olimpijskie. Zdecydowano bowiem, że mecze krokieta zostaną rozegrana na igrzyskach. Stało się to co prawda tylko raz w 1900 roku na Olimpiadzie w Paryżu. Co ciekawe wszystkie medale za wyniki w grze zdobyli Francuzi. Nie mogło zresztą stać się inaczej, ponieważ pośród wszystkich 10 uczestników biorących udział w opisywanej rywalizacji, żaden nie reprezentował kraju innego niż Francja.

Warto wspomnieć, że krokiet swoją największą popularność zyskał dzięki literaturze. Lewis Carrol w swym niezwykle znanym dzieje pt. „Przygody Alicji w Krainie Czarów” opisał wyjątkowo interesującą rozgrywkę krokieta. Co prawda nie była ona do końca zgodna z przyjętymi powszechnie zasadami, ponieważ zamiast drewnianych młotków i kul do gry wykorzystywano flamingi i jeże.

Krykiet
Krykiet jest grą drużynową nie mniej interesującą od krokieta. Obie drużyny składają się z 11 graczy, którzy dzielą się na rzucających i odbijających. Zawsze występuje również jeden łapacz. Na obu końcach trawiastego, owalnego boiska ustawione są dwie bramki. Zadaniem rzucającego zawodnika jest trafienie niewielką piłką w bramkę przeciwnika. Natomiast osoby odbijające należące do przeciwnej drużyny, starają się do tego nie dopuścić. Za pomocą drewnianych pałek mogą oni odbić wyrzucona piłkę, tak by zmieniła tor lotu i nie trafiła co celu.

Mecze krykieta bywają chętnie rozgrywane zwłaszcza na wyspach brytyjskich, w miejscu gdzie w okolicach XIII bądź XIV wieku powstał opisywany sport. Krykiet bywa również bardzo lubiany w państwach blisko związanych z anglosaską kulturą, min. w Indiach i RPA. Najlepsze zespoły reprezentujące kraje należące do Międzynarodowej Rady Krykieta corocznie rywalizują między sobą o prestiż i symbolizujące je puchary. Sklep Champion zachęca do śledzenia emocjonujących krykietowych rozgrywek. Namawia również do czynnego udziału w sportowej aktywności. Okazuje się bowiem, że również w Polsce istnieje dosyć liczne grono pasjonatów opisywanej dyscypliny. Łącznie działa 7 drużyn, które biorą udział w nieoficjalnych turniejach.