blog

5 najsłynniejszych sportowych pucharów

Bywają wykonane ze srebra lub ze złota, miewają bardzo ciekawą historię, są symbolem zwycięstwa – puchary sportowe, bo o nich mowa, to prestiżowe trofea, o które walczą zawodnicy i drużyny w przeróżnych dyscyplinach. Przedstawiamy pięć pucharów sportowych – najsłynniejszych, najbardziej wartościowych, o najciekawszej historii.


1. Vince Lombardi Trophy




Trofeum Vince’a Lombardi to puchar przyznawany co roku najlepszej drużynie w rozgrywkach National Football League w meczu finałowym SuperBowl. Nosi on nazwisko trenera NFL Vince’a Lombardi, który poprowadził zespół Green Bay Packers do wygranych w dwóch pierwszych wygranych w SuperBowl. Puchar jest wykonany z czystego srebra najwyższej próby, a zaprojektowali go projektanci z domu Tiffany&Co.



2. Puchar Stanleya





Jest to przechodnie trofeum przyznawane zwycięskiej drużynie amerykańsko-kanadyjskiej ligi hokejowej NHL. W 1892 r. został ufundowany przez lorda Stanleya – stąd jego nazwa – i został po raz pierwszy przyznany rok później. Puchar waży 14,5 kg i ma blisko 90 cm wysokości.
Oryginał pucharu Stanleya jest na co dzień przechowywany w Sali Sławy Hokeja w Toronto. Nazwa najlepszej drużyny danego sezonu NHL jest grawerowana na duplikacie trofeum. Najczęściej po puchar Stanleya sięgał zespół Montreal Canadiens.





3. Trofea Wimbledonu


Wimbledon to najbardziej prestiżowy turniej tenisowy świata – zwycięstwo na londyńskich kortach wiąże się nie tylko z nagrodami finansowymi, ale również możliwością wzniesienia wyjątkowych pucharów. Mężczyźni w grze pojedynczej walczą o pozłacany puchar o 47 cm wysokości, z wygrawerowanym napisem „The All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the Word”. Oryginał służy jedynie celom komercyjnym, a zwycięzca po finale otrzymuje na własność jego mniejszą replikę. W grze singlowej pań nagrodą jest bardzo charakterystyczna srebrna patera, nazywana talerzem Rosewater – ma 48 cm średnicy i jest ozdobiona wygrawerowanymi scenami z greckiej mitologii. Została ona stworzona w Birmingham w 1864 r. Zwyciężczynie turnieju na własność otrzymują nieco mniejszą replikę patery.
Z kolei najlepsi debliści na kortach Wimbledonu otrzymują podczas dekoracji srebrny puchar, podarowany w 1884 r. przez Klub Tenisowy Uniwersytetu Oksfordzkiego, zaś deblistki – srebrny puchar powstały w 1949 r. ufundowany przez księżną Marinę, ówczesną księżną Kentu.


4. Puchar Świata FIFA



Jest to najbardziej znany puchar piłki nożnej na świecie, wykonany z 18-karatowego złota, o wysokość 37 cm, ważący 6 kg, wręczany od 1974 r. zwycięzcom futbolowego mundialu. Zastąpił on Złotą Nike, którą w 1970 r. na własność otrzymała reprezentacja Brazylii. Wówczas FIFA ogłosiła konkurs na nowy puchar dla mistrza świata – swoje propozycje zgłosiło aż 53 artystów, a ostatecznie wybrano projekt rzeźbiarza Silvio Gazzaniga. Najogólniej przedstawia on dwóch atletów w momencie zwycięstwa, dźwigających kulę ziemską. W 1994 r. na podstawie pucharu zamontowano tabliczkę, na której grawerowane są nazwy kolejnych mistrzów świata, począwszy od 1974 r. Trzykrotnie – właśnie w 1974 r. oraz 1990 i 2014 r. – Puchar Świata FIFA wznosiła w górę reprezentacja Niemiec.




5. Puchar Henriego Delaunaya



To kolejne trofeum piłkarskie, wręczane zwycięzcom mistrzostw Europy, odbywających się co cztery lata od 1960 r. Nosi on nazwisko Henriego Delaunaya, pierwszego sekretarza generalnego UEFA, jednego z pomysłodawców Euro. Prawowitym właścicielem pucharu jest UEFA – jeśli jakaś reprezentacja wygra Euro pięciokrotnie lub trzy razy z rzędu, otrzymuje na własność jego nieco mniejszą replikę. Wartość oryginału wynosi ponad 15 tys. euro. Przed Euro 2012 rozgrywanym w Polsce i na Ukrainie puchar Henriego Delaunaya był prezentowany w m.in. w Warszawie, Gdańsku, Łodzi i Wrocławiu.